.. aneb zase jednou zahradně-vzdělávací výlet..


O víkendu 16.června jsem s Alenkou vyrazila na organizovaný výlet směr Rakousko. Konkrétně zahrady Kittenberger a semenná banka Arche Noah.

Po neskutečně brzkém ranním vstávání a celkem dlouhé cestě jsme dorazili na místo určení. Zahrady Kittenberger, město Schiltern. Zahrady umístěné ve svahu, zhruba na ploše 30 tisíc m2. Skládá se z jednotlivých zahrádek, které mají vždy jedno téma. Například svatební zahrada, zahrada Jin-jang, vodní zahrada, terasová zahrada, zahrada ohně atd.. Zajímavá byla jedna z největších bylinkových spirál, která se nacházela na samém vrcholu kopce. Ze středu spirály byl krásný výhled do kraje. Zahrada byla s krajinou velice pěkně propojená, výhledy do okolních vinic a vesnic byly fascinující a všudypřítomné. Součástí zahrady byl i velký obchod s všelikým zbožím zahradnickým a samozřejmě s rozličnou květenou.

Druhá zahrada možná nebyla na první pohled tak líbivá. Ale rozhodně byla zajímavější co do jejího genia loci.

Místo, které je semennou bankou starých zeleninových a ovocných odrůd, koření, bylinek a obilovin. Místo, kde se pěstování konzumních rostlin spojilo s barokní zahradou. Místo, kde se soukromník rozhodl uchovat tradiční odrůdy, které se už jinde na světě nevyskytují. Podařilo se tu za 20 let existence shromáždit kolem 6 000 vzácných druhů. Lidé, kteří zde pracují, nejsou zaměstnanci, ale dobrovolníci. O to větší respekt si zaslouží.

Arche Noah je místo, které je permakulturním rájem. Mnohé se tu můžete dozvědět, mnohé se přiučit. Rozhodně doporučuji k návštěvě. A pokud budete mít volné místo, jedu taky 🙂

 

 

 

Zpět do galerie